Energie padla s Hradcem, rozhodla hororová druhá třetina

První domácí duel po reprezentační přestávce sehrála Energie s Hradcem Králové. Po vyrovnané první třetině přišla hororová pasáž pro domácí, ve které během deseti minut inkasovali čtyři branky. Vysoký náskok se Karlovarským sice podařilo snížit na rozdíl jedné branky v závěrečné dvacetiminutovce, ale výkon na bodový zisk nestačil.
Tipsport extraliga, 20. kolo, ne 19.11.2023, Karlovy Vary, KV Arena
Mountfield HK
3:4
0:0, 1:4, 2:0
Branky a nahrávky: 25:09 Procházka (Gríger; 5/5), 40:57 Mikyska (5/5), 48:17 Jiskra (Gríger, Rachůnek; 5/4) – 20:50 Okuliar (F. Pavlík, Jasper; 5/5), 28:45 Estephan (Perret, Chalupa; 5/5), 29:54 Miškář (Ouellet-Blain; 5/4), 30:58 Pavelka (Lalancette, Šťastný; 5/5). Rozhodčí: Šindel, Jaroš – Gerát, Špůr. Diváci: 3519. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Střely na branku: 29:36 (9:9, 10:16, 10:11). Zblokované střely: 6:20. Hity: 5:2. Vhazování: 24:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 3:4.
diváci3519
HC Energie Karlovy Vary: Frodl (40. Habal) – Plutnar, Huttula, Mikyska, Stříteský, Havlín, Dlapa – Hladonik, Černoch, Beránek – Rachůnek, Gríger, Procházka – Redlich, Jiskra, Koffer – Kofroň, Přikryl, Záhejský.
Mountfield HK: Bartošák – Jank, Ouellet-Blain, Kalina, F. Pavlík, Pavelka, Freibergs, Marcel – R. Pavlík, Miškář, Eberle – Okuliar, Estephan, Jasper – Perret, Lalancette, Chalupa – Šťastný, Pilař, Novotný.

Vyrovnanou první třetinu přinesl duel mezi Karlovými Vary a Hradcem Králové. Velkou šanci otevřít skóre zápasu měl ve 4. minutě Tomáš Rachůnek, který si vyměnil puk svými dvěma kolegy a ranou bez přípravy ohrozil královéhradeckou svatyni, kterou strážil Patrik Bartošák. Po polovině úvodní části ujela ve vlastním oslabení dvojice Černocha s Beránkem, kteří svou akci překombinovali a nakonec puk skončil v rohu kluziště. Na gól museli diváci v KV Aréně čekat do druhého dějství.

A nečekali dlouho. Už po odehraných 50 vteřinách se hostům podařilo skórovat. Po Pavlíkově střele prosvištěl odražený kotouč kolem Dominika Frodla, který vyjel z brány a puku se ujal Oliver Okuliar, jenž využil zcela volné karlovarské branky a pouze doklepl puk za brankovou čáru - 0:1. Těsné vedení Hradečtí ztratili ve 26. minutě, kdy využil zaváhání v hradecké obraně Gríger, který si našel Ondřeje Procházku, jemuž první pokus nevyšel, ale následná dorážka zapadla za záda Bartošáka - 1:1. Vyrovnaný stav na západě Čech zhruba čtyři minuty a Mountfield znovu odskočil na rozdíl jednoho gólu. Po tlaku energetiků v útočné třetině se do útoku hrnuli hosté a Perret nahrál do druhé vlny Giorgiu Estephanovi a z mezikruží vymetl horní roh Frodlovy svatyně - 1:2.

Brzy poté se navíc domácí provinili nedovoleným zákrokem a Hradec v přesilové hře znovu skóroval. Patrik Miškář využil závaru před domácí bránou a vytěžil gól na - 1:3. Hororová druhá třetina byla teprve lehce za svou polovinou a Dominik Frodl lovil už třetí puk ze své sítě během dvou minut. Na modré čáře se napřáhl Tomáš Pavelka a nekompromisní střelou poslal hosty do tříbrankového vedení - 1:4. Hra domácích se sypala jako domeček z karet a energetikům nic nevycházelo. Do kabiny si odnesli tříbrankové manko a do závěrečné třetiny měli Karlovarští jasný úkol.

Trenéři se rozhodli pro nový impuls a z utkání odstoupil Dominik Frodl a nahradil jej Vladislav Habal. A tento krok se karlovarským lodivodům vyplatil. Ještě nebyla odehrána ani jedna minuta a Dalimil Mikyska nenápadnou střelou bekhendem snížil manko domácích - 2:4. Ve 48. minutě si energetici vybojovali přesilovou hru svou aktivní hrou. Patrik Bartošák byl pod palbou domácích a tlak se nakonec vyplatil. Učebnicovou souhru na jeden dotek zakončil střelou z první Vít Jiskra a Karlovarští byli rázem na dostřel jednoho gólu - 3:4.

V 51. minutě mohl srovnat Ondřej Beránek, který se ujal volného kotouče v útočné třetině, ale tváří tvář Bartošákovi neuspěl. Ideální příležitost na vyrovnání měli domácí v početní převaze, která přišla v 54. minutě. Jenže Brukova družina si nevedla zrovna dobře, a tak si Hradečtí udrželi jednobrankový náskok. Karlovarští pak přečkali oslabení a zbývali poslední dvě minuty do závěrečné sirény. Přes veškerou snahu se však domácím nepodařilo přidat vyrovnávací branku a padli s Hradcem 3:4.

David Bruk (HC Energie Karlovy Vary): „Do zápasu jsme vstoupili poměrně slušně a s první třetinou jsme byli spokojení. I když Hradec byl v několika momentech lepší v osobních soubojích, ale první třetině dopadla podle našich předpokladů a přání. Stejně tak to pokračovalo v úvodu druhé třetiny. S Hradce Králové máme samozřejmě respekt a chtěli jsme forčekovat, ale chtěli jsme na hru vidět, což znamená, že jsme nechtěli propadat. Hradečtí hrají velice dobře útočně a otáčí hru. Utkání jsme ztratili v půlce druhé třetiny, kdy následovaly góly v rychlém sledu. Druhá inkasovaná branka s námi poměrně zatřásla, i když si nevybavuji, že bychom tam udělali nějakou zásadní chybu. Takové góly zkrátka padají, ale s týmem zamával. Ztráta po dvou třetinách byla markantní. Posléze jsme trochu zredukovali sestavu a promluvili jsme k hráčům. Otevřeli jsme hru a dostali jsme soupeře pod tlak, jenže Hradec se třígólovým vedením je moc. S první a třetí třetinou jsme spokojení. Musíme se oklepovat. Prohra nás bolí, ale zápasy následují rychle za sebou a pokud navážeme na první a třetí třetinu, tak si myslím, že jsme schopní vyhrávat."

Peter Frühauf (Mountfield HK): „My jsme spokojení s bodovým ziskem. Taktéž jsme spokojení s prvními dvěma třetinami, kdy jsme měli dobrý pohyb, byli jsme silní na puku a máme pocit, že jsme vyhrávali dost soubojů jeden na jednoho, z čehož jsme těžili. Někdo říkal, že jsme ve třetí třetině měli hluché momenty, což si osobně nemyslím. Spíše soupeř zapnul na vyšší obrátky a ukázat svou obrovskou kvalitu. Kdyby soupeř takto hrál od první třetiny, tak by zápas vypadal zřejmě úplně jinak. Musíme poděkovat hráčům za závěr, ve kterém vítězství urvali, protože soupeř byl ve třetí třetině velice nebezpečný. To je také důvod, proč nemohu říct, že by naši hráči polevili, ale spíše soupeř dostal do laufu, z čehož jsme inkasovali a báli jsme se o výsledek až do samotného konce."